Информация для клиента 11/24

 

1. Податок на додану вартість діє з 1.1.2025

Нові ставки ПДВ: 5%,19%,23%

З 1 січня 2025 року базову ставку ПДВ збільшено з 20% до 23% податкової бази, а для окремих товарів та послуг запроваджуються знижені ставки ПДВ у розмірі 19% та 5% від бази оподаткування.

При цьому скасовується діюча на даний момент знижена ставка ПДВ у розмірі 10% від бази оподаткування.

Товари зі зниженою ставкою ПДВ перераховані в додатку 7, тоді як в пункті 1 знаходяться товари зі зниженою ставкою податку 19%, а в пунктах 2 і 3 - товари зі зниженою ставкою податку 5%.

Послуги зі зниженою ставкою ПДВ перераховані в додатку No 7а, тоді як в пункті 1 перераховані послуги зі зниженою ставкою податку 19%, а в пункті 2 перераховані послуги зі зниженою ставкою податку 5%.

Ставка в розмірі 5% від бази оподаткування застосовується на:

  • Товари, які перелічені в додатку No 7 Закону про ПДВ та які на даний момент підлягають оподаткуванню за ставкою 10%: окремі харчові продукти, лікарські засоби, обраний асортимент медичних виробів.
  • Друковані книги, брошури, листівки та аналогічна поліграфічна продукція, газети, журнали та періодичні видання, за винятком випадків, коли реклама та реклама становлять понад 50% загального контенту, і якщо еротичний контент окремо чи сукупно становить понад 10% від загального обсягу.
  • Послуги з розміщення.
  • Послуги, пов'язані з подачею страв в ресторанах і закладах громадського харчування (зниження від діючих на даний момент 10%).
  • Онлайн-книги, крім онлайн-книг, де реклама та реклама окремо або разом становлять понад 50% їх загального змісту, та аудіозаписи з переказом змісту книг онлайн, крім аудіозаписів, де онлайн-декламація змісту книг становить менше 50% їх загального змісту.
  • Експлуатація спортивних споруд – послуги, пов'язані з відвідуванням спортивних заходів, послуги фітнес-центру – вхід платний.
  • Оренда житла з державною підтримкою відповідно до чинного Закону про ПДВ (ставка 5% залишається чинною).
  • Товари та послуги, що постачаються в рамках соціальної економічної діяльності зареєстрованим соціальним підприємством, яке використовує 100% свого прибутку після сплати податків для досягнення своєї основної мети (зменшення з поточних 10%).

Ставка в розмірі 19% від бази оподаткування застосовується на:

  • електропостачання (зниження від нинішніх 20%);
  • всі харчові продукти, за винятком харчових продуктів, перелічених у додатку 7 (зниження з 20%, що діє на поточний час);
  • послуги, пов'язані з подачею напоїв у закладах ресторанного господарства та закладах громадського харчування, за винятком обслуговування алкогольних напоїв міцністю понад 0,5% за обсягом (збільшення від чинних на сьогодні 10%).

Ставка в розмірі 23% від бази оподаткування застосовується і до інших товарів і послуг.

222/2004 зб. Закон про податок на додану вартість | Поточна версія

Звертаємо увагу, що у зв'язку з переведенням товарів та послуг на інші податкові ставки необхідно перевірити класифікацію всіх реалізованих товарів та послуг у нових тарифах та відповідно коригувати налаштування у програмі обліку та виставлення рахунків.

Інші зміни, що набувають чинності з 1 січня 2025 року

• Додатковий строк тривалістю 5 днів додається, якщо платнику податків не було присвоєно номер платника ПДВ на момент закінчення строку виконання обов'язку з виписування рахунку або подання податкової декларації, акта контролю.

• Вводиться можливість вирахування податку, що самостійно сплачується при придбанні товарів з іншої держави-члена ЄС на підставі документа, відмінного від рахунку-фактури (особливо якщо рахунок-фактура відсутній).

• Уточнюється, що звільнення від оподаткування поставок товарів зі Словацької Республіки до іншої держави-члена ЄС не може застосовуватися, якщо товари не постачаються платником ПДВ.

• Регулюється місце постачання культурних, освітніх, мистецьких, спортивних, наукових, освітніх, розважальних та подібних послуг, які транслюються в мережі Інтернет або іншим чином віртуально надаються неоподатковуваній особі.

• Сума, на яку документ, виданий касовим апаратом клієнта e-kasa, вважається спрощеним рахунком, зменшується до 400 євро.

• Зазначено, що обов'язок повернення податку за несплаченими зобов'язаннями виникає лише у податковому періоді, в якому настає 101-й день після настання строку погашення.

• продовжено обов'язок повернення вирахуваного податку в разі будь-якого незаконного привласнення товару (не тільки крадіжки).

• Змінено одну з умов повернення надлишкового відрахування в скорочений термін. Встановлено нову вимогу про те, що особі, яка звертається за таким поверненням надлишкового вирахування, присвоєно номер платника ПДВ не менше ніж за 12 календарних місяців до закінчення календарного місяця, в якому виникло перевищення вирахування.

2. Податок на прибуток підприємств

Національна рада Словацької Республіки затвердила Акт No 248/2024 зб. про певні зобов'язання та дозволи у сфері криптоактивів.

Криптоактив – означає цифрове представлення цінності або права, яке може бути передано та збережено в електронному вигляді за допомогою технології розподіленого реєстру або аналогічної технології.

  • Продаж криптоактиву – означає обмін криптоактиву на актив, обмін криптоактиву на інший криптоактив, обмін криптоактиву на надання послуги або передачу криптоактиву на винагороду [розділ 2(ai)]. Поправка замінює термін віртуальна валюта на термін криптоактив.
  • Дохід від продажу криптоактивів – це інший дохід від податку на доходи фізичних осіб (розділ 8(1)(t)). Поправка замінює термін віртуальна валюта на термін криптоактив.
  • Дохід від продажу криптоактиву – придбаний за рахунок приросту, отриманого шляхом перевірки транзакцій у мережі криптоактиву (так званий майнінг), буде включений до бази оподаткування в податковому періоді продажу цього криптоактиву.

Споживання палива для електромобілів – вводиться ліміт податкових витрат на споживання електроенергії при зарядці електромобілів, що входять до амортизаційної групи 0, кажучи простою мовою, це буде споживання згідно з технічним сертифікатом за кілометр, помножене на кілометри, помножене на середню ціну електроенергії за даними Статистичного управління Словацької Республіки [розділ 19 (2) (l) (4)]. У разі зовнішньої зарядки ціна на електроенергію буде випливати з документа на АЗС.
Підтримка електромобільності
також реалізується за рахунок включення окремих предметів з електроприводом (електровелосипеди, електросамокати, тролейбуси, електробуси) в більш вигідну групу податкової амортизації. Зміна застосовується як до новопридбаних, так і до вже включених об'єктів, але податкова амортизація, яка вже застосовувалася в минулому, не змінюється (розділ 52zzzb (3)).

 

3. Зміни в політиці оплати праці та зборів з 2025 року

Допомога на відпочинок – затверджено

З 1 січня 2025 року до розділу 152а КЗпП, який регулює надання допомоги на відпочинок, будуть внесені зміни. Запроваджується можливість передачі ваучера на відпочинок одному з батьків працівника або надання допомоги на відпочинок для одного з батьків працівника. Роботодавець, у якому зайнято більше 49 працівників, зобов'язаний надавати внесок і за такий відпочинок, в якому він брав участь і оплачувався батьком працівника, при цьому сам працівник не зобов'язаний брати участь у відпочинку. Коло осіб, на яких можуть бути заявлені витрати у зв'язку з відпочинком, також розширюється за рахунок включення до нього чоловіка (дружини) одного з батьків працівника. Документи, що підтверджують прийнятні витрати, також повинні включати призначення працівника у разі відпочинку батьків. Роботодавець сплачує внесок працівнику, оскільки він не має трудових відносин з батьками працівника. Ніщо не заважає працевлаштованим батькам подати заяву на отримання допомоги на відпочинок від свого роботодавця, але це мають бути два різні місця відпочинку

Внесок у спортивну діяльність дитини – затверджено

Для роботодавця, в якому працює понад 49 працівників, вводиться обов'язок надавати внесок у спортивну діяльність дитини працівника. Внесок у спортивні заняття дитини також регулюється чинною редакцією КЗпП. Однак досі роботодавці надавали цей внесок лише добровільно. Роботодавець надає внесок на вимогу працівника, якщо його трудові відносини з роботодавцем тривають безперервно не менше 24 місяців. Вона надається у розмірі 55% від прийнятних витрат, але не більше 275 євро на календарний рік загалом на всіх дітей працівника. Для працівника з більш короткими трудовими відносинами максимальний розмір надбавки зменшується пропорційно. Допустимими витратами є доведені витрати працівника на заняття дитиною спортивною діяльністю, які здійснює спортивна організація, зареєстрована в Реєстрі юридичних осіб у сфері спорту. Роботодавці, у яких працює менше 50 працівників, можуть продовжувати надавати внесок у спортивну діяльність добровільно за тих самих умов.

Сезонні роботи – затверджено

Ще однією затвердженою зміною в КЗпП з 1 січня 2025 року є норма в додатку No 1б, в якій перелічені види трудової діяльності, щодо яких можливе укладення договору про трудову діяльність на виконання сезонних робіт. У разі здійснення туристичної діяльності при функціонуванні ресторанів, пабів і закладів розміщення скасовується умова, що ці види діяльності повинні перебувати в прямій залежності від діяльності з перевезення осіб водним транспортом, при функціонуванні таборів і перерахованих туристичних об'єктів.

Визначення норм харчування – затверджено

Розміри надбавок на харчування змінюються, якщо підвищення цін на продукти харчування та безалкогольні напої в ресторанах перевищує встановлену законодавством межу. Відповідно до чинного регулювання, працівники мають право на нову надбавку на харчування з дати набрання чинності Заходом Міністерства праці, соціальних справ та сім'ї Словацької Республіки (далі – Міністерство праці, соціальних справ та сім'ї Словацької Республіки) на суми допомоги на харчування. Цей захід повинен пройти через встановлений законодавчий процес, і тому, навіть якщо очевидно, що суми надбавок на харчування будуть збільшені, роботодавці лише остаточно знатимуть дату, з якої ці суми виплачуються, опублікувавши цей захід у Збірнику законів. З нового року збільшені розміри надбавок на харчування завжди діють з першого числа третього календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому було виконано умову для збільшення розмірів допомоги на харчування. Якщо ця умова виконується, наприклад, на січень місяць 2025 року, нові суми надбавок на харчування застосовуватимуться з 1 квітня 2025 року. Таким чином, дата, з якої почнуть застосовуватися збільшені суми надбавок на харчування, буде більш передбачуваною, і роботодавці зможуть підготуватися до змін заздалегідь.

Мінімальна заробітна плата – затверджено

Розмір мінімальної заробітної плати на відповідний рік визначається за домовленістю між представниками роботодавців та представниками працівників. Якщо згоди не буде досягнуто, вона буде визначатися за формулою, встановленою законом. З 1 січня 2025 року формула буде скоригована з 57% до 60% середньомісячної заробітної плати дворічної давності. Підвищена частка вперше буде застосована при встановленні мінімальної заробітної плати на 2026 рік (якщо соціальні партнери не домовляться).

Зобов'язання щодо звітування перед Агентством соціального страхування – затверджено

З 1 січня 2026 року скасовується обов'язок роботодавця вести та подавати реєстраційні листи пенсійного страхування (далі – ППР). Роботодавці повинні будуть подати ELDP один раз для всіх працівників, працевлаштування яких продовжується після 31 грудня 2025 року. Термін виконання залежить від кількості працівників.

Подання ELDP гарантує, що Агентство соціального страхування має всі необхідні дані для прийняття рішення про право на майбутню пенсію та визначення її розміру. Крім того, з 1 січня 2025 року скасовується обов'язок повідомляти працівника у письмовій формі, електронною поштою або SMS про те, що роботодавець оприлюднений у так званому списку боржників. До переліку боржників входять роботодавці, на яких Агентство соціального страхування реєструє заборгованість по дебіторській заборгованості, та роботодавці, які вчасно не подали щомісячні звіти.

Збільшення внесків на соціальне страхування

Збільшено стелю внесків на соціальне страхування

З січня 2025 року ліміт максимальної щомісячної бази нарахувань на соціальне страхування буде збільшено до 15 730 євро (далі – стеля внесків).

У 2025 році буде збільшено ліміт максимальної щомісячної бази нарахування для сплати внесків на соціальне страхування | Агентство соціального страхування

Зміни у податковому бонусі: скасовано БД для дитини старше 18 років

Для дитини старше 18 років БД більше не надається з 2025 року. Останній раз БД буде надаватися в місяці, в якому дитині виповнюється 18 років. Співробітники, чиї діти навчаються, наприклад, в університетах, більше не будуть отримувати БД.

Вікові обмеження та зміна величини БД

Батьки матимуть право на підвищену суму БД лише для дитини віком до 15 років (спочатку це було до 18 років). При цьому сума «збільшеного» податкового бонусу знизиться зі €140 до €100. БД для дитини від 15 до 18 років буде надано у розмірі 50 євро.

Податковий бонус на дитину
2024 рік 2025 рік

від 0 до 18

Років

від 18 до 25

Років

від 0 до 15

Років

від 15 до 18

Років

140 євро 50 євро 100 євро 50 євро

Працівники з доходами з-за кордону

З 2025 року деякі домогосподарства з доходами з-за кордону також повністю втратять право на БД на дитину. Для того, щоб отримати DB, група працівників – резидентів Словацької Республіки також повинна виконати умову, що сума її оподатковуваного доходу з джерел з території Словацької Республіки становить не менше 90% її світового доходу. До сих пір ця умова контролювалася тільки для податкових нерезидентів Словацької Республіки.

Остаточне право на БД обчислюється в RZD

Умова про те, що БД, яка була правомірно задекларована працівнику протягом року, залишається наданої йому і при складанні РЗД або поданні податкової декларації (далі ДП). Після закінчення податкового періоду право на БД перераховується з урахуванням річного доходу працівника. Визначена таким чином вимога є остаточною. Якщо протягом року працівнику було нараховано вищу БД, ніж це передбачено розрахунком у РЖД/ДП, працівник буде зобов'язаний повернути різницю. Цей розрахунок буде застосовано вперше при впровадженні РЖД/АР на 2025 рік.

 

4. Акт бухгалтерського обліку – затверджено

З 1 червня 2024 року змінами до Закону про бухгалтерський облік, серед іншого, розширено межі критеріїв розміру для класифікації суб'єктів бухгалтерського обліку за однією з груп: суб'єкт малого бухгалтерського обліку, малий бухгалтерський суб'єкт та великий суб'єкт бухгалтерського обліку. Відбулися зміни в лімітах загальної суми активів і чистого обороту. Суб'єкт господарювання використовуватиме нові підвищені критерії під час оцінювання розмірної групи за звітний період, що закінчується 31.12.2023 р. (як один із двох послідовних звітних періодів). Тому при оцінці класифікації за розмірною групою станом на 1 січня 2025 року порівнюватимуть значення окремих критеріїв, досягнутих на 2022 та 2023 роки з уже збільшеними лімітами.