Информация для клиента 10/24

1. Податок на додану вартість

ü  Зміна в застосуванні вирахування ПДВ з чеків, оплата готівкою/карткою!

З 1.01.2025 УВАГА - зменшення вартості на один документ зроблено касовим апаратом е-каса, так званою заправною машиною. Спрощений рахунок-фактура – зниження вартості з €1,600 до €400

  • Вплив на клієнта: якщо ви надішлете блок ПДВ із сумою ПДВ 401 євро або більше, ПДВ не можна вирахувати з цього документа. Рішення: налаштуйте постачальників так, щоб вам виписували рахунок на товари/послуги! Вирахування ПДВ з рахунків-фактур не змінюється.

Якщо платник не має присвоєного номера платника ПДВ протягом звичайних 15 днів для виставлення рахунку-фактури (але виконав обов'язок щодо реєстрації/звітності), він буде зобов'язаний виставити рахунок-фактуру протягом 5 робочих днів з моменту отримання рішення про реєстрацію на плату податку.

ü  Зміни в реєстрації платником ПДВ

Зміни у правилах реєстрації платником ПДВ з 1 січня 2025 року для вітчизняних та іноземних платників податку

У новій редакції § 4 зазначено, що якщо оподатковувана особа досягне обороту в розмірі 50 000 євро в поточному календарному році, вона стане платником податку з 1 січня наступного календарного року, якщо не відбудеться будь-який з фактів, на підставі яких платник податку стає платником податків до цієї дати (наприклад, він стає правонаступником платника податків, що розпускається без ліквідації, набуває підприємство або його частину тощо). Платником податків може стати і платник податків відразу, і це рішення потрібно буде відмітити в реєстраційній формі.

Поправка до Закону також вводить новий оборот у розмірі 62 500 євро, перевищення якого робить платником податку платником податку безпосередньо від поставки товарів або послуг, що перевищують цей оборот. Добровільна реєстрація все ще можлива.

Оборот розраховуватиметься за календарний рік замість максимум 12 попередніх послідовних календарних місяців.

Обов'язок подання заяви про взяття на облік платника податку встановлюється протягом 5 робочих днів з дати, коли сталася подія. Протягом 10 днів податкова служба виносить рішення про реєстрацію, яке носить лише декларативний характер, тобто лише підтверджує реєстрацію платника податків у день, коли відбулася подія, на підставі якої він став платником податку.

Увага! Постачальники звільнених фінансових, страхових та орендних послуг знову будуть зобов'язані реєструватися платником податку, але не будуть зобов'язані подавати податкову декларацію та контрольну заяву (поки вони не зроблять іншу поставку, з якої вони були б зобов'язані сплатити податок).

ü  Новий регламент для малого бізнесу з 1.1.2025 є зобов'язанням ЄС, метою якого є рівне ставлення в ЄС в частині звільнення ПДВ від здійснення діяльності до певного обороту.

Вводяться річний оборот в Чехії (62 500 євро в поточному календарному році і 50 000 євро в попередньому календарному році) і річний оборот в ЄС (100 000 євро). Платникам податку – підприємцям, які не досягнуть цих оборотів, буде присвоєно спеціальний номер платника ПДВ із суфіксом EX, що дозволить їм постачати товари та послуги на всій території ЄС зі звільненням від оподаткування – тобто як платник податку, який не є платником податку. Такі підприємства матимуть щоквартальну спеціальну звітність для вітчизняних та іноземних осіб, які застосовують Схему для малого бізнесу, а також умови початку та закінчення подання заявки.

ü  Фінансовий лізинг

Відповідно до законодавства ЄС та усталеної судової практики Суду ЄС, ПДВ у фінансовий лізинг, якщо використання права купівлі є єдиним економічно раціональним вибором для орендаря на момент його укладення, являтиме собою постачання товарів, що підлягають оподаткуванню з 1 січня 2025 року, причому податок доведеться сплачувати з усієї вартості оренди на початку, а не, як раніше, з окремих внесків протягом усього терміну оренди (виходячи з попередньої оцінки як постачання послуг). Вирахування ПДВ може застосовуватися одноразовим платежем, а не поступово в розстрочку. Нова редакція застосовуватиметься до договорів, укладених після 31 грудня 2024 року.

ü  Самостійне оподаткування при імпорті

З 1 липня 2025 року самостійне оподаткування буде доступне платнику податків, на рахунок якого подається митна декларація та який на момент виникнення податкового зобов'язання несе відповідальність за ввезення товарів:

А.    зареєстрована в Словаччині (тобто має зареєстрований офіс, місце підприємницької діяльності або установи чи проживання в Словаччині),

Б.    зареєстровані для цілей ПДВ у Словаччині (§ 4 або § 4b у випадку групового ПДВ),

В.    Авторизований економічний оператор (має чинний дозвіл, що надає цей статус). Статус авторизованого економічного оператора (він є у імпортера) регулюється статтями 38 та 39 Регламенту (ЄС) No 952/2013, що встановлює Митний кодекс ЄС; критеріями для надання цього статусу є, наприклад, відсутність серйозних порушень митного та податкового законодавства, надійна система обліку та контролю за потоком товарів, фінансова спроможність вчасно сплачувати зобов'язання. Встановлено особливий метод сплати податку на ввезення товарів за централізованою митною процедурою – якщо імпортер не відповідає умовам застосування самостійного оподаткування (розділ 84b). Після випуску товару митниця розраховує податок і повідомляє про нього особі, яка зобов'язана сплатити податок.

Платник податків, який застосовує самостійне оподаткування при імпорті, буде зобов'язаний розрахувати і внести податок в податкову декларацію за той податковий період, в якому виникло податкове зобов'язання, і при цьому зможе претендувати на податкове вирахування в тому ж податковому періоді (за умови виконання умов за розділами 49 і 51).

З 1 січня 2026 року коло осіб, які зможуть застосовувати самостійне оподаткування при імпорті, також буде поширено на іноземних осіб, зареєстрованих для цілей ПДВ у Словаччині (розділ 5). При цьому уточнюється, що самостійне оподаткування буде можливим лише в рамках інституту централізованого митного оформлення («ССК»), а також запроваджується спеціальний метод сплати податку на ввезення товарів за ССК, якщо імпортер не відповідає умовам застосування самостійного оподаткування. У такому випадку митниця негайно розрахує та повідомить особу, яка зобов'язана сплатити податок (стаття 69(8)), про суму податку, яка має бути сплачена протягом 10 днів з дати її повідомлення.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА ОЧІКУВАНІ ЗМІНИ:
З 1 січня 2026 року має бути запроваджено обов'язковий електронний інвойс. Практичні наслідки У зв'язку з тим, що дані про виставлення рахунків повинні надсилатися або через сертифіковане бухгалтерське програмне забезпечення, або через державний портал, переважна більшість підприємців понесе додаткові витрати на інтеграцію своїх облікових систем шляхом впровадження системи електронних рахунків-фактур. Однак для малих підприємців IS EFA надає можливість безкоштовного виставлення електронних рахунків-фактур через веб-додаток Virtual Invoice, що є корисним при підготовці та управлінні рахунками-фактурами у встановленому електронному форматі. У той же час він надає можливості для автоматизованої формальної перевірки електронних рахунків-фактур в режимі реального часу. Завдання FRSR у програмі віртуального інвойсу полягатиме в тому, щоб захистити систему від витоку конфіденційних даних та обробки величезних обсягів даних у режимі реального часу. Для підприємців, які використовують власні програмні інструменти, IS EFA пропонує відкритий програмний інтерфейс, за допомогою якого підприємці можуть переносити створені в їхніх системах рахунки-фактури в електронну інформаційну систему виставлення рахунків без необхідності подальшого втручання. Однак впровадження програмного інтерфейсу стане додатковими витратами для підприємців, які мають власні програмні засоби.

Процес подання звітних даних у системі електронного інвойсу та виставлення рахунку:

- Незалежно від системи, в якій складається рахунок-фактура (власне бухгалтерське програмне забезпечення або додаток «Віртуальний рахунок»), дані інвойсу будуть відправлені в ФРСР після створення.

- FRSR миттєво перевіряє рахунок-фактуру, реєструє дані з інвойсу та присвоює йому ідентифікатор, який стає обов'язковим елементом рахунку-фактури.

- Після успішного виконання першого та другого етапів постачальник може надіслати рахунок-фактуру замовнику.

- З боку замовника (суб'єкта підприємницької діяльності) також буде запроваджено обов'язок надсилати зареєстровані вхідні дані виставлення рахунків до системи електронного інвойсу. Отриманий рахунок-фактура клієнт відмічає для вирахування ПДВ або для включення інвойсу до складу податкових витрат.

  • Обов'язок повернення вирахуваного податку в разі крадіжки поширюється на будь-які товари, які були незаконно привласнені.
  • Змінюється місце постачання культурних, освітніх або розважальних послуг, включаючи доступ до заходів та допоміжних послуг, якщо вони постачаються платнику податку або не оподатковуваній особі онлайн/віртуально.
  • У разі несплачених зобов'язань обов'язок повернути утриманий податок виникне тільки в тому податковому періоді, в якому настав 101-й день з настання терміну платежу (в даний час це 100 днів після настання терміну погашення).

2.Податок на прибуток підприємств 

ü  Ставки податку на прибуток на 2024 рік: оподатковуваний дохід до 60 000 євро – ставка податку 15% та оподатковуваний дохід понад 60 000 євро – ставка податку 21%

ü  Ставки податку на прибуток на 2025 рік : мають становити:

Оподатковуваний дохід до 100 000 євро – ставка податку 10%

Оподатковуваний прибуток від 100 000 євро до 5 мільйона євро – ставка податку 21%

Оподатковуваний дохід понад 5 млн євро – ставка податку 24%

Податок на доходи фізичних осіб – самозайняті особи – поріг для застосування ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 15% збільшено з 60 000 до 100 000 євро.

Податок на дивіденди – знижено з 10% до 7% (застосовується до прибутку за 2017-2023 роки). Це означає, що до прибутку, отриманого за 2024 рік, буде застосована одноразова ставка в розмірі 10%, а потім знову ставка 7% до прибутку, отриманого за 2025 рік.

ü  Мінімальний корпоративний податок з 1.1.2024 – також діють винятки

А.    не більше суми 50 000 євро у розмірі 340 євро

Б.    що перевищує 50 000 євро та не перевищує 250 000 євро, у розмірі

960 євро

В.    що перевищує 250 000 євро та не перевищує 500 000 євро, у розмірі

1 920 євро

Г.     що перевищує суму 500 000 євро на суму 3 840 євро

Докладніше: Інформування про дані - PFS (financnasprava.sk)

ü  Національна рада Словацької Республіки з 1 березня 2024 року затвердила Закон No 309/2023 про трансформацію компаній та кооперативів.

А.    Трансформація – це загальноприйняте за новим законодавством позначення злиття компаній (злиття або поглинання) або поділу компанії (поділ або виділення); З цієї причини концептуально змінюються і відповідні положення Закону про податок на прибуток

Б.    Спліт – це процедура, при якій компанія, що розділяється, припиняє своє існування і її капітал переходить до правонаступника, або до існуючої компанії (поділ шляхом злиття), або до новоствореної компанії (поділ шляхом злиття) або поєднання обох форм. Слово «розділити» у всіх формах замінюється словом «розділити» у відповідній формі.

В.    Виділ – це процедура, при якій компанія, що ділиться, не припиняє свого існування, лише частина її капіталу переходить до правонаступника відповідно до проекту перетворення, або до вже існуючої компанії (виділення шляхом злиття), або до новоствореної компанії (виділення шляхом злиття) або поєднання обох форм.

3. Агентство соціального страхування робить електронні рахунки доступними для застрахованих осіб – найманих працівників

Агентство соціального страхування робить електронні рахунки доступними для застрахованих осіб – працівників і, крім можливості організації доступу у відділенні Агентства соціального страхування безпосередньо до працівників, пропонує можливість встановлення доступу для Ваших працівників безпосередньо на Вашому робочому місці. Таким чином, працівники можуть отримати загальне уявлення про своє соціальне страхування і водночас вони зможуть спілкуватися з Агентством соціального страхування в режимі онлайн. Переваги:

  • негайний доступ до інформації та можливість її роздруківки, яку він попередньо отримав би через листування з Агентством соціального страхування
  • огляд страхових періодів, можливість перевірки окремих періодів страхування (хвороби, пенсії, безробіття) та їх обліку в системах Агентства соціального страхування
  • інформація для отримання допомоги, а також документи для розрахунку розміру соціальної страхової виплати (наприклад, лікарняні, декретні, допомога по догляду за хворими, допомога по безробіттю, пенсія за віком/достроковим виходом на пенсію, пенсія по інвалідності)
  • контроль записів про життєві періоди, протягом яких застрахована особа не сплачує внески на соціальне страхування, наприклад, допомогу по вагітності та пологах, допомогу по догляду за дитиною.

Більш детальну інформацію Агентство соціального страхування надає на своєму сайті: Електронний кабінет застрахованої особи | Агентство соціального страхування (socpoist.sk)

4. Податок на транзакції або податок на банківський переказ з 1.4.2025 – збір буде щомісячним

Новий закон має набути чинності з 1 січня 2025 року, але податок на фінансові операції слід сплачувати з 1 квітня 2025 року. Цей закон, як і інші, пов'язані з консолідацією державних фінансів, має вирішуватися у скороченому законодавчому порядку. Податок з такою назвою існує і в інших країнах, Міністерство фінансів Словацької Республіки надихалося в основному Угорщиною, де цей податок діє вже кілька років.

Поточна сума податку за транзакцію становить 0,40%, максимальна сума податку становить 40 євро. Звичайно, за зняття готівки теж стягується плата. За зняття готівки стягується комісія в розмірі 0,80% від суми транзакції.

 

5. Автотранспортний податок – збільшення транспортного податку для підприємців. Зниження ставки податку на автотранспортні засоби для вантажних автомобілів.

6. Дорожні збори та віньєтки (зміна з 1.7.2025) – збільшення плати за проїзд для вантажних автомобілів. При цьому підвищення цін на віньєтки також було прийнято наступним чином:

Віньетка Оригінальна ціна Ціна після підвищення
Щорічний 60 євро 90 євро
Щомісяця 17 євро 17,10 EUR
10-денний 12 євро €10.80 (зниження ціни)
Одноденний 5,40 євро 8,10 €

 

7. Пенсія по догляду за дитиною тепер вона буде виплачуватися у вигляді податкового призначення, при цьому можна буде вирішити, чи буде працююча дитина давати 2% податку матері або батькові (тільки один з них). На 2025 рік вона буде виплачена у 2026 році. При цьому також буде збережена можливість пожертвування 2% податку некомерційній організації.